Swoboda twórcza

Boicie się bałaganu, wszystkiego ubrudzonego farbą począwszy od dziecka a skończywszy na ścianach, podłodze i wannie? Ja też się tego zawsze boję, ale bez tego nie ma swobody twórczej. Żeby móc eksplorować i poznawać materiały plastyczne i w pełni wykorzystać ich możliwości dziecko musi się wybrudzić.

swoboda_tworcza_ikona

U nas zazwyczaj takie rzeczy dzieją się spontanicznie, a zaczynają się całkiem niewinnie. Często przynoszę ze szkoły paletki wypełnione farbami, bo moi uczniowie wylewają ich za dużo i potem żal mi je wyrzucać. A w domu po prostu je wymalowywuję i Oluś często  mi pomaga.

Ostatnio zaczął malować obrazek z blokami, trawą, niebem i różowym śniegiem.

swoboda_tworcza_02

swoboda_tworcza_01

Po chwili wrócił z pokoju ze starą szczoteczką do zębów i strzykawką do syropów. No i się zaczęło. Syn operował strzykawką naciągając farbę i strzelając nią w kartkę. Moim zadaniem było rozmazywanie jej szczoteczką. Pojawiło się kilka warstw, aż wziął tubkę granatowej tempery i po prostu wycisną ją na swoje dzieło.

swoboda_tworcza_03

swoboda_tworcza_04swoboda_tworcza_05

 

A potem stwierdził, że chce malować stopami…. więc rozwinęłam papier w rolce i zaczęło się szaleństwo odbijania. Mówił, że farba jest zimna, ale radośnie się na niej ślizgał, a potem biegał i skakał po papierze.

 

swoboda_tworcza_06swoboda_tworcza_07swoboda_tworcza_08swoboda_tworcza_09

Sprawiło mu to dużo radości, a ja nie ingerowałam tylko służyłam pomocą.

Warto pozwolić dziecku no swobodną, nie ograniczaną przez dorosłych twórczość. Taka  samodzielna inicjatywa i działanie mają same zalety:

 • dobra zabawa
 • doświadczanie
 • odkrywanie
 • poczucie sprawczości
 • radość
 • duma.

 

swoboda_tworcza_10

swoboda_tworcza_12

swoboda_tworcza_13swoboda_tworcza_14

I w efekcie udało się Olkowi całkiem fajnie odbić własne stópki z dużymi szczegółami pokazującymi jak wyglądają one od spodu. Bo przecież na co dzień trudno to samemu obserwować.

swoboda_tworcza_11

 

A mycie w wannie też było niezłą przygodą i zabawą. Obserwowaliśmy jak niebieska farba barwi wodę i spływa strumykami do odpływu.

swoboda_tworcza_15

swoboda_tworcza_16

Tylko mamie zostaje potem sprzątanie, ale to przecież niewielka cena za twórczy rozwój dziecka. 🙂

Reklama

4 myśli w temacie “Swoboda twórcza

  • Dzięki Monia, ale cierpliwość nie ma tu nic do rzeczy, bo ja jak to zobaczyłam to też byłam przerażona, ale wiem ile mu to dało radochy i doświadczenia i relaksu i zabawy.

   Odbite stopy czekają na oprawienie i powieszenie 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s