Grafika dla smyka – Dziecko na warsztat

Tematem październikowej odsłony „Dziecka na warsztat” jest plastik. W sieci znalazłam mnóstwo inspiracji, ale jedna szczególnie przyciągnęła moją uwagę i pomyślałam, że będzie atrakcyjna dla moich chłopaków, ponieważ połączymy tytułowy plastik z malarstwem. Postanowiłam zrobić z nimi warsztat graficzny i wykonać monotypię na pleksi.

grafika_dla_smyka_13

Czym jest monotypia?

Profesjonalna definicja mówi, że:

Monotypia (gr. monos – jeden, typos – odbicie) to artystyczna technika graficzna wyróżniająca się tym, że pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki. Technika ta wymaga rozprowadzenia farby po metalowej lub szklanej powierzchni. Następnie praca zostaje odbita na papierze przy pomocy wałka, tamponu lub kostki. Często do wykonania jednej odbitki artyści pokrywają farbą metalową płytę kilkakrotnie, dla uzyskania żądanego efektu.

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Monotypia)

My stworzyliśmy kolorowe i jednobarwne monotypie wykorzystując do tego pleksi. Nasze działania dostosowałam do warunków domowych i możliwości mojego czterolatka, bo starszaki i tak sobie poradzą.

Potrzebne nam były:

 • pleksi o rozmiarze A4 (z antyram na zdjęcia)
 • farby plakatowe w tubkach
 • paleta na farby
 • pędzle
 • kartki z bloku technicznego A4 w dużych ilościach
 • woda
 • dużo miejsca
 • dostęp do łazienki

 

grafika_dla_smyka_01

Jak wykonać monotypię?

Zaczynamy od malowania farbami na pleksi. Malujemy i rysujemy, co nam podpowie wyobraźnia. Mogą to być obrazki przedstawiające albo abstrakcyjne. Mój Oluś użył na początek swojego ulubionego koloru pomarańczowego. Barwy można mieszać do woli albo na paletce albo prosto na pleksi, używając do tego pędzli lub palców.

grafika_dla_smyka_03

Następnie, gdy już uważamy nasze dzieło za skończone, ostrożnie przykładamy kartkę i dociskamy rękami albo wałkiem. Najlepszy będzie papier z bloku technicznego albo akwarelowy, aby dobrze wchłaniał farbę.

grafika_dla_smyka_06

Na koniec delikatnie podnosimy kartkę i mamy gotową monotypię.

grafika_dla_smyka_07

grafika_dla_smyka_05

I dopiero teraz zaczyna się zabawa, bo dziecko już wie, co ma robić i chce więcej i więcej. Zaczynaliśmy z Olusiem we dwoje, ale Jasiek słysząc okrzyki zachwytu młodszego brata, też do nas dołączył.

grafika_dla_smyka_18

grafika_dla_smyka_19

Chłopcy wpadli w szał twórczy. Wypróbowaliśmy także jednobarwne monotypie: białą farbą na kolorowych kartkach i jednokolorowe na białych.

grafika_dla_smyka_20

grafika_dla_smyka_21

grafika_dla_smyka_23

grafika_dla_smyka_24

Oluś wpadł w pewnym momencie na pomysł wyciskania farb prosto z tubek od razu na pleksi, a następnie mieszanie ich pędzlem tworząc obrazki o grubej fakturze.

grafika_dla_smyka_12

grafika_dla_smyka_08grafika_dla_smyka_09grafika_dla_smyka_11

Drugą stroną pędzla rysował abstrakcyjne wzory i labirynty w grubej warstwie farby, tak że było widać pleksi z pod spodu.

grafika_dla_smyka_25grafika_dla_smyka_27grafika_dla_smyka_28

Twórczy szał ogarnął mojego młodszego synka na dobre kilka godzin. Tworzył dzieło za dziełem, gdy skończył jedno pędziliśmy do łazienki umyć pleksi, aby mógł działać dalej. Z radością wpadał na nowe pomysły i z zapałem je realizował. Nawet nie wiedziałam, kiedy za oknem zrobiło się ciemno.

Monotypia jest unikatową odbitką, drugi raz nie można zrobić takiej samej. Oczywiście można przyłożyć kolejną kartkę do tego samego oryginału, ale kolejna odbitka będzie już całkiem inna. Pleksi można umyć i tworzyć coraz to nowe obrazki, a nawet całe serie. My stworzyliśmy ich całe mnóstwo.

grafika_dla_smyka_02grafika_dla_smyka_22grafika_dla_smyka_14grafika_dla_smyka_29

Odbitki z plastikowej torebki

Ciekawe efekty można też uzyskać robiąc odbitki za pomocą worka plastikowego. Na worku malujemy pędzlem jakiś kształt, drugim końcem rysujemy na nim kolejny i odbijamy na kartce. Można malować różne kształty po kilka razy i odciskać na tej samej kartce uzyskując warstwy.

grafika_dla_smyka_30grafika_dla_smyka_31

grafika_dla_smyka_32

Tworzenie monotypii na pleksi sprawiło nam dużo frajdy, ale przede wszystkim pozwoliło nam spędzić ten czas razem. Myślę, że efektem naszych wspólnych działań, poza tym wpisem, będzie galeria. Muszę koniecznie kupić dużo antyram i stworzymy wystawę monotypii na naszej klatce schodowej.

Ciekawi, jak podeszły do tematu inne uczestniczki projektu? To zapraszam do podglądania i czerpania inspiracji.

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Schwytane chwile I&K w domowym zaciszu Jake, jeże nici i inne takie Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku Sopelkowo Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Worldschool Explorers Nasza szkoła domowa Jej cały świat Nasza przygoda DIY
Reklama

21 myśli w temacie “Grafika dla smyka – Dziecko na warsztat

  • Dzięki wielkie!!! Ilona Ty masz problem z tworzeniem??? Myślę, że nie masz, może po prostu temat nie podszedł, albo czasami jest tyle możliwości, że nie wiadomo, co wybrać. Ja przeglądając to, co zrobiły dziewczyny nieraz wpadam w kompleksy. A w sumie nie warto lepiej czerpać i wykorzystywać ich pomysły po swojemu 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s