Jak zrobić z dzieckiem książkę artystyczną

Czy wiecie czym jest książka artystyczna albo artbook? Jeśli nie to tak definiuje ją Oficyna Peryferie, która zajmuje się artbookami, czyli książką artystyczną oraz prowadzi wydawnictwo i pracownię:

Artbook jest to książka, w której historia lub treści są opowiadane głównie obrazem, a nie słowem. A zatem można powiedzieć, że jest to książka wizualna. Twórcami artbooków są graficy i artyści.” A ja dodałabym do tej definicji, że twórcami książek artystycznych są też dzieci.

Dzieciaki uwielbiają robić różne książeczki według własnych pomysłów i na najprzeróżniejsze, ważne dla nich, tematy.

ksiazka_artystyczna11

Jak zrobić taką artystyczną książkę?

Można dzieciom pokazać kilka możliwości, z których mogą wybrać, albo dać im materiały i pełną wolność tworzenia.

W szkole na zajęciach związanych z tematyką biblioteki, powstania świata i wpływu pór roku na rośliny, zaproponowałam uczniom książki:

 1. harmonijkową
 2. w kształcie drzewa
 3. lapbook
 4. z otwieranymi okienkami

Powstały w większości książeczki  dotyczące albo zainteresowań albo całkiem wizualne.

Książka harmonijkowa:

Do jej wykonania potrzebujemy:

 • blok techniczny A3
 • kolorowy karton
 • papierową taśmę klejącą
 • nożyczki
 • klej lub taśma klejąca dwustronna

Kartkę z bloku składamy wzdłuż i przecinamy, następnie składamy na pół i znów na pół, rozkładamy i sklejamy obie części taśmą papierową. Na pierwszej i ostatniej stronie przyklejamy kolorowy karton tworząc okładkę. I zabieramy się do zapełniania stron.

Oto książeczka o roślinach:

ksiazka_artystyczna04

Tutaj w pełni malarskie:

ksiazka_artystyczna06

ksiazka_artystyczna03

A tu komiks o meczu piłki nożnej – nigdy nie wpadłabym na to, że można zrobić komiks o meczu :-):

ksiazka_artystyczna07

Książka w kształcie drzewa

Wpływ pór roku na rośliny można pokazać na przykładzie drzewa, którego korona zmienia się w zależności od położenia słońca. Ciekawym pomysłem jest stworzenie książki w kształcie drzewa.

Potrzebujemy:

 • papier techniczny biały A3
 • kolorowy papier
 • nożyczki
 • klej
 • zszywacz

Najpierw trzeba złożyć kartkę na pół i narysować drzewo wraz z pniem i koroną, później wyciąć i odrysować na kolejnych złożonych na pół kartkach. Gdy już mamy wycięte wszystkie strony zszywamy je ze sobą i dekorujemy.

ksiazka_artystyczna05

Lapbook

Co to jest? W wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego jest to książka na kolanach –  własnoręcznie wykonana książka, łącząca wiedzę na określony temat. Robi się je z kartonowych teczek wypełnionych w środku doklejonymi karteczkami w różnych kształtach i formatach, kopertami na zdjęcia, itp. W internecie znajdziecie lapbooki na każdy możliwy temat.

Lapbook jest fantastyczną formą na zapamiętanie poznawanego tematu ponieważ,  najpierw trzeba zgromadzić odpowiedni materiał dotyczący zagadnienia, później go pogrupować i podzielić na działy. Następnie napisać, wydrukować, narysować lub pokolorować i przykleić.

My wykorzystaliśmy do zrobienia okładki kolorową kartkę z bloku technicznego w formacie A3. Złożyliśmy ją tak aby powstała okładka z dwiema otwieranymi okiennicami. Dalej chłopiec wycinał sobie mniejsze karteczki z kolorowego papieru, przyklejał do lapbooka i wypisywał rośliny kwitnące w danym miesiącu roku. I tak powstał jego pierwszy lapbook pt.: „Roślinny kalendarz. Kiedy rozkwitają?”:

ksiazka_artystyczna09

 

Książka z otwieranymi okienkami

Tą książeczkę jeden z chłopców zrobił sam zainspirowany różnymi „dorosłymi” projektami książek artystycznych, które pokazałam w prezentacji na początku zajęć. Publikacja Franka dotyczyła także meczu piłkarskiego. 🙂

ksiazka_artystyczna08

 

Książeczki indywidualne

Warto też dzieciom dać wolną rękę w wyborze materiałów i sposobu wykonania dzieła. Wtedy powstają dzieła oryginalne i pokazujące zainteresowania i indywidualne cechy dziecięcej wyobraźni.

Książka agenta:

ksiazka_artystyczna01

Książka artystyczna Julka:

ksiazka_artystyczna02

Historyjka Emilki napisana „od końca”:

ksiazka_artystyczna10

Zachęcam Was i Wasze dzieci do tworzenia własnych książek.

Wpis powstał w ramach czwartej edycji projektu „Przygody z książką”.

Zapraszam do czytania i oglądania wpisów pozostałych uczestniczek projektów, ponieważ na pewno znajdziecie tam recenzje wielu ciekawych książek.

Print

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s