Wyprawa w kosmos

Kto by nie chciał lecieć w kosmos niech podniesie rękę. Niestety nie jest to jeszcze możliwe turystycznie, choć kilka firm już nad tym pracuje. Na szczęście jest pewna niezwykła książka, która może nas tam zabrać już dziś. Jej tytuł brzmi „tu jesteśmy”, a stworzona została przez duet Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.

wyprawa_w_kosmos_00

FEERIA BARW

Jest to jedna z naszych ulubionych książek, do której ciągle wracamy, bo warto. Przede wszystkim jest przepiękna graficznie. Autorzy korzystali ze zdjęć i zinterpretowali je na swój „mizieliński” sposób. Każda kolejna rozkładówka uderza nas mocną kolorystyką, raz jest niebiesko innym razem czerwono, złoto lub zielono. Prawdziwa uczta dla oczu!!! Ja uwielbiam ją tylko oglądać.

wyprawa_w_kosmos_04

wyprawa_w_kosmos_07

wyprawa_w_kosmos_03

wyprawa_w_kosmos_06

wyprawa_w_kosmos_16

 

WYPRAWY W KOSMOS

Podróż rozpoczynamy od okładki, na której znajduje się Droga Mleczna i zaznaczone na niej miejsce Ziemi dymkiem „tu jesteśmy”. Następnie mamy przedstawione Słońce i najbliższe jej gwiazdy i znów nasze miejsce wśród nich. Na kolejnej rozkładówce widzimy Ziemię jako maleńką kropkę uchwyconą przez sondę Cassini z odległości półtora miliarda kilometrów (umiecie sobie wyobrazić taką liczbę???), a na dalszej możemy podziwiać naszą planetę z powierzchni Księżyca. Wyruszamy w kosmos zaczynając od Ziemi i jej miejsca w przestrzeni kosmicznej ze świadomością, że nasza planeta jest malusieńka w porównaniu z tym, co ją otacza.

wyprawa_w_kosmos_17

W książce przeczytamy o latach świetlnych, spektroskopii, o poszukiwaniach życia w innych galaktykach i na innych planetach, a także  sondach, które go szukają. Dowiemy się o tym, co trzeba zrobić aby zostać astronautą, jak się przygotować do wyprawy na międzynarodową stację kosmiczną i jak tam wygląda codzienne życie.

wyprawa_w_kosmos_02

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

wyprawa_w_kosmos_13

 

WIEDZA I CIEKAWOSTKI

Poznamy wszystkie planety Układu Słonecznego, ich księżyce oraz egzoplanety czyli planety krążące wokół innych gwiazd, a także czarne dziury. Wyruszymy na nie w sondach, lądownikach i łazikach. Dowiemy się jak działają teleskopy i anteny naziemne szukające pozaziemskich inteligencji, a także co robi kosmiczny teleskop Hubbla.

wyprawa_w_kosmos_15wyprawa_w_kosmos_14

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przygotujemy się i odbędziemy symulowaną wyprawę na Marsa, a na koniec zastanowimy się czy kiedykolwiek zamieszkamy na innych planetach. O tym wszystkim opowiedzą nam znani ludzie związani z badaniem kosmosu i jego zdobywaniem: naukowcy, astronauci czy inżynierowie lotniczy.

wyprawa_w_kosmos_08OLYMPUS DIGITAL CAMERAwyprawa_w_kosmos_01

Ilość wiedzy zawartej w tej książce jest ogromna i podana w przepiękny, przyciągający sposób. To jest lektura, do której można i należy wracać i my na pewno będziemy to robić. Dzieło Mizielińskich charakteryzuje się jeszcze jedną zaletą: można je czytać od jakiegokolwiek momentu i może stanowić wyjście do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy na wybrany temat.

Wpis powstał w ramach internetowego projektu „Przygody z książką”

Print

Reklamy

2 myśli w temacie “Wyprawa w kosmos

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s