Zbuduj swoje imię – konstrukcja z papieru

„Zbuduj swoje imię – konstrukcja z papieru” jest bardzo dobrym zadaniem na rozpoczęcie roku szkolnego. Po pierwsze pozwala dzieciom sprawdzić się w wyzwaniu kontrukcyjno-plastycznym, a po drugie umożliwia nauczycielowi poznanie imion wszystkich uczniów, a dzieciom swoje nawzajem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do wykonania imienia w 3D potrzebujemy najprostszych materiałów:

  • biały lub kolorowy bristol
  • ołówki
  • pisaki
  • nożyczki
  • taśma dwustronna
  • taśma przezroczysta
  • klej

Możemy wybrać albo białą albo kolorową kartkę A4 jako podkładkę, na której będziemy budować konstrukcję z imienia. Na kolejnej kartce rysujemy litery swojego imienia. Te litery powinny być na tyle duże i szerokie aby łatwo można je było wyciąć i  łączyć w pionie. Wycinamy i ozdabiamy litery z dwóch stron, a następnie tworzymy konstrukcję wykorzystując taśmę.

zbuduj_swoje_imie_01

Budowanie tej instalacji pobudza kreatywność, trzeba samemu rozwiązać różne problemy jakie sprawia nam papier i jego łączenie tak, aby konstrukcja się trzymała i była w miarę stabilna.

W trakcie wykonania tego zadania dzieci muszą rysować, ozdabiać, wycinać i kleić więc wykorzystują wyobraźnię, a także ćwiczą praktyczne umiejętności i rozwijają motorykę. Muszą także zaprojektować wielkość i kształt swoich liter na kartce, a później ułożyć te litery w przestrzeni trójwymiarowej i wtedy rozwijają wyobraźnię przestrzenną.

Konstrukcję z imienia przeprowadziłam w klasach 1-4 i jej wykonanie było wyzwaniem dla wszystkich dzieci. Młodsi musieli się zmierzyć z wielkością liter, ich dokładnym i starannym wycięciem, a później z ułożeniem przestrzennym. Dlatego też większość młodszych dzieci stworzyła swoje imię raczej w poziomie ustawiając litery w kolejności.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Natomiast starsi zmierzyli się z wyzwaniem budowania wzwyż i większości udało się stworzyć bardzo ciekawe budowle. Jeden uczeń zbudował swoją konstrukcję z  imienia i nazwiska składających się z 11 liter:

zbuduj_swoje_imie_05

A poniżej galeria prac czwartoklasistów:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

A jaką konstrukcję uda Wam się stworzyć z własnego imienia?

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s