Street art – nasza nowa wspólna pasja

Sztuka uliczna stała się ostatnio modna i powszechna. Różne jej rozdaje możemy oglądać na murach, ścianach bloków, kamienic czy nawet galerii handlowych. Oprócz graffiti, które zazwyczaj szpecą budynki, coraz częściej powstają niezwykłe murale tworzone na zamówienie albo w trakcie festiwali street art. Nam ta moda bardzo się podoba.

W trakcie odwiedzin w Krakowie śledzimy wszelkie przejawy sztuki ulicznej i uwieczniamy na zdjęciach te, które nam się spodobają. I dziś chciałabym Wam pokazać galerię, która powstała podczas spaceru z Dworca Głównego do Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Wawrzyńca. Możecie tu zobaczyć różne rodzaje street artu takie jak: graffiti, szablony i mural.

Graffiti wg. Wikipedii

Graffiti – nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu.

Graffiti, szczególnie nielegalnie umieszczane w przestrzeni publicznej, przez jednych traktowane jest jako akt wandalizmu, przez innych – jako forma sztuki.

Idąc ul. Lubicz natknęliśmy się na taki oto samochód i to on zapoczątkował nasze street artowe poszukiwania.

street_art_01

street_art_02

Na Kazimierzu naszą uwagę przykuło to abstrakcyjne dzieło wraz z niezwykłymi dodatkami w postaci przytwierdzonych do ściany różnych obiektów prawdopodobnie z gliny lub gipsu. Nie wiemy czy to zamierzony efekt czy raczej przypadek, ale nam bardzo się spodobał.

street_art_05street_art_06street_art_07

Tu naszą uwagę zwróciła dziwna postać niby kosmita niby bohater z kreskówki

street_art_08

 

SZABLON za Wikipedią:

Szablon (graffiti) (ang. stencil, fr. pochoir) – technika malarska typowa dla street artu. Do malowania wykorzystuje się matryce (również nazywane szablonami), wycięte zazwyczaj w tekturze lub grubej folii, które przykłada się do malowanej powierzchni, a następnie pokrywa farbą. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu farbę w sprayu, można jednak nakładać farbę również pędzlem lub wałkiem. Techniką tą można wykonać zarówno proste, jednokolorowe prace jak i prace bardziej skomplikowane, wymagające wykonania wielu matryc i dokładnego zaplanowania kolejności nakładania farb.

Jednym z bardziej znanych artystów posługujących się tą techniką jest Banksy.

Poza wartością estetyczną, szablony często niosą ze sobą przekaz o wydźwięku politycznym lub społecznym.

W Polsce szablony zostały po raz pierwszy użyte do walki politycznej w czasie niemieckiej okupacji, kiedy za ich pomocą Polacy nanosili na mury i pomniki m.in. kotwicę – Znak Polski Walczącej.”

Bardzo przypadły nam do gustu te dwa szablony z Jezusem i Maryją. Maryja znajduje się na wiadukcie kolejowym nad ul. Kopernika, a Jezus gdzieś między dworcem a ul. Kopernika.

street_art_03

Na zdjęciu poniżej mamy przykłady szablonu i Style-Writing czyli najpopularniejszą formę graffiti.

street_art_04

A na koniec MURAL wg Wikipedii:

„Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne.

Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy, reklamę jakiegoś produktu lub promocję akcji charytatywnej.

Murale można zdefiniować jako wielkoformatową grafikę na ścianach budynków

My spotkaliśmy taki mural stworzony przez artystę o pseudonimie Pilpeled.

street_art_09street_art_10

Taki opis tego muralu znalazłam na stronie Krakowskiego Szlaku Street Artu:

„Mural „Yehuda” przedstawia sylwetkę Lwa Judy, czyli oficjalne godło Izraela. Artysta zrealizował go podczas 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Przy pracy pomagali mu wolontariusze oraz goście festiwalu. Monochromatyczne dzieło w symboliczny sposób oddaje przeszłość narodu żydowskiego oraz ma być widocznym znakiem przyszłości tego miejsca. Mural zajmuje kilkanaście metrów kwadratowych, zrealizowany został z rozmachem i jednocześnie z dbałością o precyzję. Z daleka sprawia wrażenie, jakby jego twórca pozostawił ślady po grubym rylcu, choć w rzeczywistości dzieło zostało wykonane techniką malarską.”

A tutaj możecie pooglądać inne dzieła artysty www.pilpeled.com.

Zachęcamy Was do szukania i uwieczniania street artu podczas wakacyjnych wyjazdów i codziennych spacerów.

Reklamy

2 myśli w temacie “Street art – nasza nowa wspólna pasja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s