W dzieciństwie wierzyłam w magię i marzyłam żeby móc czarować. Moje marzenie spełniło się choć trochę dzięki mojej obecnej pracy, bo mam i magię i czaruję. Zapytacie czym się zajmuję – prowadzę zajęcia plastyczne w szkole podstawowej. I jest to najlepsza praca pod słońcem. Uwielbiam patrzeć jak moje dzieciaki po skończonych zajęciach chwalą się swoimi dziełami nauczycielom i rodzicom. Dlatego dziś pokażę Wam kilka czarów z czerwcowych zajęć powodujących pojawienie się magii. Dzieci mogą je wykonać samodzielnie albo z naszą niewielką pomocą z materiałów łatwo dostępnych. Bazą wszystkich propozycji jest papier najlepiej techniczny i podstawowe narzędzia takie jak nożyczki, kredki, pisaki itd.
Oto czerwcowe czary:
Czar nr 1: PAPIEROWE KULE
Papierowe kule mogą być jednokolorowe lub wielobarwne, mogą imitować planety lub służyć jako ozdoba, być małe lub wielkie. Do ich stworzenia potrzebujemy bloku technicznego z kolorowym papierem, nożyczek, ołówka, okrągłych przedmiotów w różnych wielkościach do odrysowania kółek, dziurkacza i sznurka – ja wykorzystałam kordonki.
Wybieramy kolory z jakich chcemy zrobić naszą kulę. Odrysowujemy 9 dużych kółek i 8 mniejszych. Jedno z dużych kółek będzie nam służyło za bazę, na którą będziemy nakładać pozostałe koła.Dziurkaczem robimy w niej dziurkę.Resztę kół składamy na pół i robimy nacięcie na środku od miejsca złożenia do zaokrąglenia nie docinając do samego końca. Nacięte duże kółka nakładamy z odstępami na kółko bazowe. Mniejsze kółka nakładamy nad większe, aby nasza kula stała się bardziej „puchata”. Gdy uznamy, że nasza kula jest gotowa wiążemy sznurek i możemy ją zawieszać.
Pomysł podglądnięty na cudownym blogu Babble Dabble Do.
Czar nr 2: WSPINAJĄCE SIĘ STWORKI
Wspinające się stworki to zabawka, którą każde dziecko może wykonać samo ćwicząc przy tym rysowanie, wycinanie, nawlekanie i wiązanie supełków, a później bawić się do woli.
Co potrzebujemy? Blok techniczny, pisaki lub kredki, nożyczki, rurki do napojów, sznurek, tekturkę i taśmę.
Najpierw na kartce rysujemy naszego stworka, motylka, robota, rakietę czy cokolwiek innego, co Wam przyjdzie do głowy. Następnie wycinamy i z tyłu taśmą przyklejamy 2 takiej samej długości kawałeczki rurki. Przewlekamy przez te rurki sznurek tak aby jego dwa końce znalazły się na dole stworka. Na obu końcach zawiązujemy albo kawałki tekturki albo koraliki aby sznurek nie uciekał nam z rurek. I możemy zawiesić naszą zabawkę i wspinać się nią.
Dokładną instrukcję znajdziecie tu.
Czar nr 3: KSIĄŻECZKA „STWÓRZ POSTAĆ”
Samodzielne zrobienie tej zabawnej książeczki sprawia dzieciom wiele radości. W tej zabawie chodzi o narysowanie różnych postaci a później rozcięcie ich na trzy części i przez przewracanie wybranej tworzenie całkiem nowych postaci.
Co nam będzie potrzebne? Białe kartki A4, kolorowa kartka z bloku technicznego na okładkę, pisaki, kredki, nożyczki i zszywacz. Ja moim młodszym dzieciom wydrukowałam szablony postaci i podziałkę do cięcia, aby ułatwić im pracę. Starsze dzieci mogą same narysować swoje ludziki albo zwierzątka.
Najpierw rysujemy jak najwięcej postaci, gdy już mamy gotowe rysunki składamy kartki na pół i razem z okładką zszywamy zszywaczem w książeczkę. Później przecinamy każdą stronę wzdłuż linii, ale zostawiając troszkę miejsca przy końcu, aby książeczka nam się nie rozpadła. I możemy się bawić łącząc razem różne części naszych ludzików tworząc całkiem nowe.
Czar nr 4: DECOTROP – ZABAWA Z RUCHEM I ILUZJĄ OPTYCZNĄ
Decotropy to zabawki wykorzystujące iluzję optyczną i wprawiające statyczne obrazki w ruch. Można ich tworzyć tysiące i nigdy się nie znudzić. Wyglądają jak wielobarwne i duże lizaki.
Będą nam potrzebne: papier, szablon z wzorami albo okrągłe przedmioty do odrysowania, patyczki do szaszłyków, klej albo dwustronna taśma klejąca.
Szablon możecie pobrać tutaj ze strony Babble Dabble Do albo stworzyć swój własny. Rysujemy na kołach przeróżne wzory: geometryczne, kolorowe, roślinne, itd. Gotowe ozdobione koła wycinamy, do jednego do białej strony przyklejamy patyczek i sklejamy oba kółka ze sobą. Zabawka gotowa. Teraz bierzemy w dłonie i kręcimy patyczkiem, a nasze wzorki zaczynają się ruszać przenikając się i tworząc całkiem nowe.
Czar nr 5: KOLOROWA KALKA
Na koniec kolorowe czary mary czyli jak z obrazka narysowanego ołówkiem otrzymać taki sam mega barwny rysunek.
Tym razem potrzebne będą: blok techniczny formatu A3, tłuste pastele i ołówki.
Kartkę składamy na pół i z powrotem rozkładamy. Na jednej połowie wykonujemy wzorzysty rysunek tłustymi pastelami. Staramy się wybierać intensywne kolory i zakryć całą stronę. Ponownie składamy naszą kartkę i na wierzchu wykonujemy obrazki ołówkiem. Rysujemy to, co podpowie nam wyobraźnia. Gdy skończymy otwieramy i ukazuje nam się nasz rysunek w wersji kolorowej.
Nasze czary mary gotowe i tym plastyczno-magicznym akcentem żegnam się z projektem „Dziecko na warsztat 3”, który dobiega końca.
Zapraszam Was do odwiedzania wszystkich moich postów z projektu:
- Konik polny i anatomia laptopa
- ASTRONOMIA i książki, sztuka i nowe technologie
- Eksperymenty plastyczne
- Nasza tradycja – kalendarz adwentowy
- Matematyka jest wszędzie
- Z Kulkiem i Kulką przez Polskę
- Zabawy podwórkowe
- Sekretne życie pszczół
Obejrzyjcie także czerwcowe wpisy wszystkich uczestniczek projektu „Dziecko na warsztat 3”, bo na pewno znajdziecie tam mnóstwo niezwykłych pomysłów na zabawy z Waszymi dziećmi. Serdecznie zapraszam i polecam!!!
Książeczka mega! Kradnę pomysł! Będzie miał Karol dziś zajęcie! Mega fajny pomysł! Mega!!!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dzięki, moim uczniom też bardzo się ten pomysł spodobał.
PolubieniePolubienie
Świetne pomysły! Tomski jeszcze wycinać nie potrafi, ale zapisuje pomysły na przyszłość!
PolubieniePolubienie
Wielkie dzięki!!! Może rysować a mama może powycinać 🙂
PolubieniePolubienie
super pomysły! brawo!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuję bardzo!!!
PolubieniePolubienie
Prawdziwe czary – fantastyczne pomysły. Jednak najbardziej spodobała mi się ta rewelacyjna książeczka – jest mega!!! Brawa za kreatywność (y)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuję bardzo!!! Cieszę się bardzo, że Ci się podobało, a książeczka w szkole zrobiła furorę.
PolubieniePolubienie
Robiłyśmy niedawno taką książeczkę ale ze zwierzętami :-).
Pozostałe Wasze pomysły też super i napewno zronimy też takiego wspinającego się ludzika:-)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Tą książeczkę można robić na wiele sposobów, a ludzika zróbcie, bo to fajna zabawa i w trakcie robienia i po. Dzięki.
PolubieniePolubienie
Bardzo kolorowo i sensorycznie. Podobają mi się szalenie zaprezentowane przez Ciebie pomysły.
A przy okazji mam do Ciebie takie poboczne pytanie. Czy Ty też, jako osoba obcująca z tą materią na co dzień, odnosisz wrażenie, że jakoś papieru technicznego, przynajmniej tego co można kupić w sklepach papierniczych pod nazwą „blok techniczny” uległa pogorszeniu? Mnie się cały czas wydaje, że ten współczesny „blok techniczny” gramaturą odpowiada temu co dawniej kupowało się pod nazwą „blok rysunkowy” a współczesny blok rysunkowy to właściwie jest jak papier do ksero i z cała pewnością nie nadaje się do malowania np farbami
Przepraszam, że taki offtop, ale jakoś mnie to frapuje i Twój wpis stał się chyba wyzwalaczem tych wynurzeń.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dzięki wielkie!!! Też mam takie wrażenie, że jakość papieru się pogorszyła i jest zdecydowanie cieńszy. Ostatnio jak dzieci malowały farbkami akwarelowymi to papier się przedzierał. A ja jeszcze dodatkowo trafiłam na taki gładki i śliski i robiłam z dzieciakami taki projekt z odbiciami i nam nie wyszły zbyt dobrze. Dobrze, że poruszyłaś ten temat, bo muszę znaleźć porządny papier na przyszły rok. Dzięki 🙂
PolubieniePolubienie
Jakie cuda z papieru! Same wspaniałości!
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuję bardzo!!!
PolubieniePolubienie
Ślicznie to wygląda, a dodatkowo dziecko się rozwija.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuję bardzo!!! Dzieci uwielbiają tworzyć takie cudeńka własnoręcznie.
PolubieniePolubienie