Ptasie radio -nasza pierwsza książka

Pewnego dnia Jaś wrócił ze szkoły i rzucił ze złością, że musi się nauczyć tego głupiego „Ptasiego radia”. Zaczęło się narzekanie, że on nie jest w stanie tego zapamiętać, że się na pewno nie da i on nawet nie będzie  próbował. Ten wiersz jest bez sensu, jest długi, durny i w ogóle nie do nauczenia.  Z takimi argumentami i nastawieniem nie da się przecież dyskutować. Wszelkie próby są skazane na niepowodzenie. I co miałam zrobić?

ptasie_radio_05

Postanowiłam przeczekać aż minie burza i zaproponować jakieś ciekawsze sposoby pomocy w nauce.

Pierwszym moim pomysłem było przeczytanie „Ptasiego radia” tak, jak to robiłam gdy był mały. Uwielbiał jak się wygłupiałam modulując głos i naśladując konkretne ptaki. Po wspólnym czytaniu zaczęły pękać pierwsze lody. Wiersz zaczął stawać się ciekawy i wesoły. Jaś powolutku sam czytał kolejne wersy i zaczynał je zapamiętywać.

Później pojawiła się w mojej głowie idea zilustrowania wiersza i stworzenia z niego naszej pierwszej wspólnej książki.

Zaczęliśmy od namalowania kolorowego tła na każdej z ośmiu kartek formatu A3. Malowaliśmy farbami, rysowaliśmy kredkami woskowymi i akwarelowymi bawiąc się kolorami, formami i technikami. Musieliśmy poczekać, aż rysunki na jednej stronie wyschną aby pomalować drugą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Potem, gdy już wszystkie tła były suche, przecięłam papier na pół i poukładaliśmy strony w odpowiadającej nam kolejności.

W Internecie znalazłam tekst wiersza i w edytorze tekstu dopasowałam czcionkę, a następnie wydrukowałam, pocięłam na kawałki i poprzyklejaliśmy tworząc z nich ciekawy układ. Na koniec znalazłam też rysunki ptaków występujących w tym utworze poetyckim, wydrukowałam je i przykleiliśmy w odpowiednich miejscach.

ptasie_radio_07ptasie_radio_08ptasie_radio_09ptasie_radio_10ptasie_radio_11ptasie_radio_12ptasie_radio_13ptasie_radio_14ptasie_radio_15ptasie_radio_16

Pozostało już tylko napisać tytuł, imię i nazwisko autora oraz imiona i nazwiska twórców książeczki i zszyć ją.

ptasie_radio_17ptasie_radio_23

I można czytać i oglądać do woli.

ptasie_radio_18ptasie_radio_19ptasie_radio_20ptasie_radio_21ptasie_radio_22

Wpis powstał w ramach projektu blogowego „Przygody z książką”. Zapraszam Was do czytania i oglądania tego, co zamieściły pozostałe uczestniczki.

przygody-z-ksiazka-logo21

 

Reklama

17 myśli w temacie “Ptasie radio -nasza pierwsza książka

  1. Książka pierwsza klasa… Brawo Wy 🙂
    W ubiegłym miesiącu wraz z Córcią „podsłuchiwałam” ptaki i robiłyśmy pracę pod ten wiersz… Ale nauki na pamięć tych wszystkich „pio pio pio, tijo tru lu lulu” to sobie nie wyobrażam 😉

    Polubione przez 1 osoba

  2. Pingback: Przygody z książką 4 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s