Charlie i Lola – perypetie rodzeństwa

Uwielbiamy Charliego i Lolę. Odkryliśmy ich dzięki telewizji i stacji CBeebies. Pewnego dnia naszą uwagę przykuła piękna animacja bajki o rodzeństwie, w którym Charlie jest starszym bratem, a o swojej siostrze mówi tak: „Lola to moja młodsza siostra. Jest jeszcze malutka i bardzo zabawna.” I tak jest, a do tego przysparza swojemu bratu mnóstwa kłopotów, jak to młodsza siostra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwsza książka, którą kupiłam nosiła tytuł „Najbardziej na całym świecie lubię śnieg”. Lola nie może się doczekać kiedy wreszcie spadnie pierwszy śnieg, a w ogóle to chciałaby żeby śnieg padał cały czas. Gdy wreszcie spada i Lola jest prze szczęśliwa i planuje, co ulepi, to  następnego dnia okazuje się, że śnieg stopniał. I wtedy do akcji wkracza Charlie, chłopiec, który z ogromną cierpliwością, ale też wyobraźnią i radością tłumaczy świat swojej małej siostrzyczce. A tym razem stara się wyjaśnić Loli dlaczego śnieg nie może padać codziennie.

Pierwszego dnia czytałam Jasiowi tą część chyba z dwadzieścia razy, a on nauczył się jej na pamięć. „Czytał” ją swoim babciom deklamując słowo po słowie z przewracaniem stron w odpowiednim miejscu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kolejna część nosi tytuł „Ale to są przecież moje urodziny!” i opowiada o potwornym przyjęciu urodzinowym Charliego, na które zaprosił swoich kolegów i oczywiście Lolę. Młodsza siostra dokłada do organizacji i przebiegu przyjęcia swoje trzy grosze. Swoimi pomysłami doprowadza brata do szału.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

W części pt.: „Rusza mi się ząb, ale nie chcę być szczerbata!” Charlie pomaga Loli zrozumieć dlaczego dzieciom najpierw ruszają się a potem wypadają zęby. Najpierw problemem jest strach przed byciem szczerbatą, a gdy Lola dowiaduje się o działalności wróżki zębuszki problemem staje się to, że ząb się kiwa i nie chce wylecieć. A gdy już wyleci i jest gotowy do schowania pod poduszkę to znika. Zaczynają się poszukiwania zaginionego mleczka kończące się niepowodzeniem i wielką rozpaczą, bo dziewczynka nie dostanie pieniążka i nie kupi sobie żyrafki. I znów sytuację opanowuje starszy brat, a jeśli chcecie się dowiedzieć jak musicie zajrzeć do książki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czwarta książka w naszej kolekcji nosi tytuł „Naprawdę niedobrze się czuję”. W tej części Lola zachorowała na grypę i Charlie próbuje ją rozweselić. Dziewczynce nic nie smakuje i nic, co do tej pory lubiła, nie sprawia jej radości. Starszy brat różnymi sposobami próbuje poprawić humor chorej siostrze. Przynosi jej różowe mleko do wypicia, kwiaty do powąchania, proponuje wspólne śpiewanie, a jednocześnie chce już iść do swojego przyjaciela Marka, z którym się umówił. Lola prosi go żeby z nią został za każdym razem gdy Charlie tylko wspomni o wyjściu.  I w efekcie Charlie zaraża się od Loli. Następnego dnia Lola wkracza do pokoju mówiąc: „Nic się nie martw, Charlie, bo nie zostawię cię samego ani na jedną chwilę, dopóki zupełnie nie wyzdrowiejesz.”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Perypetie Charliego i Loli – kochającego się rodzeństwa, niezmiernie nas urzekły. Podobają nam się postaci stworzone przez brytyjską ilustratorkę Lauren Child oraz cała grafika w której autorka połączyła rysunek z fotografią. Stworzła charakterystyczny barwny świat od którego nie można oderwać wzroku.

Seria w zabawny i ciepły sposób porusza zwykłe, codzienne, ale jednocześnie bardzo istotne dla dzieci tematy, takie jak: choroba, pierwszy wypadający mleczak, opieka nad zwierzęciem, posiadanie wymyślonego przyjaciela, umiejętność dotrzymywania tajemnicy czy strach przed rozstaniem z rodzicami i tęsknota za nimi i wiele innych.

Polecamy gorąco serię o Charliem i Loli każdemu, kto ma rodzeństwo i starsze i młodsze, bo tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i odnajdzie coś z siebie.

Wpis powstał w ramach IV edycji projektu Przygody z książką. Zapraszam do czytania recenzji fantastycznych książek uczestniczek projektu.

przygody-z-ksiazka-logo21

 

8 myśli w temacie “Charlie i Lola – perypetie rodzeństwa

  1. Pingback: Przygody z książką 4 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s