Dziecko na warsztat: zabawy podwórkowe

Mamy to niezwykłe szczęście, że mieszkamy w domu na wsi. Ze wszystkich stron otacza nas zieleń. Mamy ogród, las i mały stawek. Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu na łonie natury. W kwietniowej odsłonie „Dziecka na warsztat” pokażemy Wam jak się bawimy na naszym podwórku.

IMG_2935

PLAC ZABAW

Miejsce na plac zabaw ujawniło się niemal samoistnie, było tam i po prostu czekało na zagospodarowanie: południowa ściana stodoły z naszym ukochanym orzechem włoskim tuż przy wyjściu z domu.

Kuchnia polowa

Najpierw stworzyliśmy polową kuchnię przy zamurowanym oknieku z którego została tylko rama. Pod nim znajdował  się kawałek betonu idealny jako podłoga. Do budowy blatu użyliśmy segmentów komina i desek. Miejsce do siedzenia powstało z belki z dachu, nad blatem zawisła półka i już można było przynosić „kuchenne przedmioty” i bawić się.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gdy już powstała kuchnia, do budowy której użyliśmy materiałów znalezionych koło domu, przyszedł czas na domek na drzewie zrobiony z palet, stempli i okrajek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Piaskownica

Idą za ciosem postanowiliśmy zaaranżować przestrzeń pod orzechem i zrobić wielgachną piaskownicę. Nasi chłopcy uwielbiają zabawy w piachu, każda góra służąca naszym przeróżnym działaniom w gospodarstwie była i jest używana przez nich.

Do budowy piaskownicy użyliśmy czarnej agrowłókniny i belek ze starej konstrukcji dachu. I teraz Olek ma raj. Może budować, kopać, ładować, przewozić i robić co mu tylko przyjdzie do głowy. Ma obok parking dla wszystkich maszyn, skład narzędzi oraz drewniane mega klocki i patyki i bambusy służące do tworzenia konstrukcji przestrzennych.

IMG_2777

IMG_2772IMG_2767IMG_2712

 

Zjazd na linie

W zeszłym roku zrobiliśmy też coś dla starszych dzieciaków, a powiem szczerze, że i ja z tego korzystam, zrobiliśmy bowiem zjazd na linie. Mój mąż jest prawdziwym MacGyver, potrafi z niczego zrobić coś. I tak też powstał nasz zjazd na linie. I sprawia nam i naszym gościom wiele radochy.

IMG_2936OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

ZABAWY Z ROŚLINAMI

W trakcie zabaw bardzo często wykorzystujemy rośliny, które rosną w naszym ogrodzie i na otaczających nasz łąkach czy w lesie.

Kwiatowe spa

Latem urządzamy kwiatowe spa zbierając cudownie pachnące różnokolorowe płatki róż i wrzucając je do baseniku. Jak je przygotować możecie przeczytać tutaj.

IMG_1467IMG_1465IMG_1441

Kwiatowe mandale

Z główek kwiatów i płatków można też układać kolorowe i pachnące mandale. Nam idealnie posłużyła do tej zabawy trampolina. Najpierw wspólnie zbieraliśmy potrzebne kwiaty, przy okazji ucząc się ich nazw, a później ułożyliśmy z nich kwiatową mandalę.

2014-09-17 11.152014-09-17 11.29

 

Roślinne tkanie

Tkanie z roślin na dużym krośnie ogrodowym stało się niemal moją obsesją, gdy tylko zobaczyłam je w internecie. Tak długo prosiła mojego męża aż wreszcie udało mi się go uprosić i wykonał dla nas super wielkie krosno. Żeby je zapełnić trzeba nazbierać sporo materiału roślinnego, a później się trochę napracować z tkaniem, ale efekty są genialne. I dekorację można zmieniać wraz  z porami roku albo gdy jedna „roślinna tkanina” już zwiędnie i przestanie wyglądać atrakcyjnie. Jest to też fantastyczny sposób na obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie, etapów obumierania roślin, albo też ich pięknego wysychania.

IMG_3215IMG_3080IMG_3163IMG_3198

 

ZABAWY ZE SZTUKĄ

Malowanie na tarasie

W ciepłe i słoneczne dni zabieramy sztukę do naszego ogrodu. Tworzenie na świeżym powietrzu jest sprawą genialną.Od dwóch lat mamy duży zadaszony taras, który jest idealny miejscem do artystycznych poszukiwań. Wystarczy przyczepić dużą płachtę papieru i dać dzieciom pastele i farby i wolność i mamy je na dłuższy czas z głowy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Malowane kamienie

Można też wykorzystać pozbierane nad rzeką kamienie i ozdobić je farbami czy kredą chodnikową.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Malowanie stopami

Największą radość zrobiłam dzieciakom urządzając mega malowanie stopami, które skończyło się malowaniem cały ciałem i całego ciała, a właściwie to skończyło się kąpielą z użyciem węża ogrodowego.

Do tej zabawy potrzebne są farby w butelkach, najlepiej jakieś zmywalne tempery, papier w rolce i plastikowe talerzyki na farby. Trzeba rozwinąć papier na trawniku, farby rozlać na talerzyki  i wreszcie samemu wejść do nich stopami, a potem przespacerować się po płachtach papieru i stworzyć abstrakcyjne obrazy.

IMG_3106IMG_3098IMG_309611846324_10206101168262285_164073227_n

 

 

ZABAWY CHŁOPIĘCE

A na koniec jeszcze dwie zabawy bardzo chłopięce: GRA W KAPSLE – pokazana rzez mamę i puszczanie resorówek przez tekturową tubę – wymyślone przez Jaśka.

Gra w kapsle

Cały tor narysowaliśmy kredą na tarasie z płytek chodnikowych ustawiając różne przeszkody z kamieni. Kapsle wypełniliśmy różnokolorową plasteliną i urządzaliśmy wyścigi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Wyścigi resoraków

Jasiowi czasami do zabawy niewiele potrzeba. Wypatrzył w kotłowni wielką tubę z tektury i w sekundzie wymyślił zabawę. Przyniósł pudło pełne resoraków, mamę poprosił o ustawienie tuby na schodach tak żeby nie przewracała się i zaczął puszczać przez nią samochodziki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

I tak właśnie prezentuje się zestawienie naszych zabaw podwórkowych. Jeśli coś Wam się spodobało to korzystajcie!!!

A ja zmykam i Was też zapraszam do przeglądania pomysłów pozostałych uczestniczek projektu „Dziecko na warsztat III”.

 

ÔĽŅ

SŇāowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przyg√≥d Bawimy sińô my 3 Biesy dwa DuŇõkowy Ňõwiat Dzika jabŇāoŇĄ Elena po polsku Co i robi robcio Jej caŇāy Ňõwiat CaŇāy Ňõwiat Karli Tymoszko Igranie z TosińÖ Kawa z cukrema Laurowy zawr√≥t gŇāowy Kreatywnie w domu Gagatki trzy Guguiowo Ciekawe dzieci Ňöwiat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and heart Mama Aga Konfabula Uszywki Zuzinkowej Mamy Mama na peŇāen etat Schwytane chwile PomysŇāowe smyki Z motylem na dŇāoni Zabawy z Archimedesem Zakrecony belfer Pomieszane z poplńÖtanym Nasze rodzinne podr√≥Ňľe Ogarniam wszechŇõwiat Kreatywna mama Nasza szkoŇāa domowa FB Dziecko na warsztat
Reklama

8 myśli w temacie “Dziecko na warsztat: zabawy podwórkowe

  1. Pingback: Czary z papieru | MAMA AGA, sztuka i dzieciaki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s