Gwieździsta noc i Vincent van Gogh

Dokładnie dziś 30 marca Vincent van Gogh przyszedł na świat 163 lata temu. Jego życie i twórczość, nie wiem w której kolejności bardziej, nieustannie nas fascynują. Dlatego też co roku przedstawiam dzieciom jego postać i dzieła. Był człowiekiem całkowicie przesiąknięty swoją pasją, był malarzem totalnym.

„Ale drogi, którą idę, muszę się trzymać; jeśli nic nie będę robił, nie będę studiował, poszukiwał, będę zgubiony. A wtedy biada mi!”

1280px-Van_Gogh_-_Starry_Night_-_Google_Art_Project

„Gwieździsta noc” jest jednym z najbardziej znanych i i niezwykłych obrazów Vincenta. Namalował go w Saint-Remy  w przytułku dla psychicznie chorych w czerwcu 1889 roku. Obecnie dzieło znajduje się w Nowym Jorku w The Museum of Modern Art.

Tak wtedy pisał: „A moja własna praca, cóż, tu stawką jest życie i w połowie straciłem przy tym rozum”  albo „Im bardziej jestem chory, im brzydszy, starszy, złośliwszy, biedniejszy, tym bardziej próbuję powetować straty blaskiem, rozwagą, promiennością mego koloru.”

Większą część płótna zajmuje niebo, ciemne nocne niebo pełne gwiazd, wirów i spirali. To niebo wręcz wygląda jakby się ruszało, kłębiło i wirowało. Malował je krętymi falistymi krzywymi, które sprawiają, że część nieba wręcz kręci się niczym wir. Kładł też farbę krótkimi, ostrymi i kreskowanymi liniami tworzącymi skomplikowaną plecionkę. Natomiast dla kontrastu uśpiona wieś przedstawiona jest za pomocą krótkich, prostych kresek i ostrych krawędzi dachów i prostokątów i kwadratów nocnych  świateł. Jest to jeden z nielicznych obrazów, które artysta malował z wyobraźni a nie bezpośrednio obserwując naturę.

Obraz ten zainspirował greckiego artystę Petrisa Vellisa, który stworzył aplikację wprawiającą dzieło van Gogha w ruch, którą możecie obejrzeć tutaj.

Pokazałam moim uczniom reprodukcję „Gwieździstej nocy” oraz animację, które stanowiły inspirację do ich własnej impresji. Do stworzenia gwieździstego nieba użyliśmy czarnego bristolu oraz farb. Dzieci mogły też wykorzystać tłuste pastele, ale wolały tworzyć tylko farbami.

Zapraszam Was do obejrzenia galerii przepięknych rozgwieżdżonych nocy i stworzenia Waszych własnych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s