Dziecko na warsztat: z Kulkiem i Kulką przez Polskę

Podróże i podróżnicy są tematem marcowej odsłony „Dziecka na warsztat”, dlatego też zabiorę Was w podróż przez Polskę z dwojgiem podróżników Kulką i Kulkiem. Nasi podróżnicy to rysunkowe stworki z interaktywnej strony internetowej stworzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

strona_glowna

Wchodźcie na stronę i zwiedzajcie nasz piękny kraj. Ta aplikacja internetowa została stworzona dla dzieci aby mogły w ciekawy sposób poznawać Polskę – swoją ojczyznę.

Po wejściu na stronę najpierw witają nas dwie postaci umieszczone na tle pastelowej mapy Polski, słychać śpiew ptaków i muzykę, przez ekran przelatują chmury a nad wszystkim świeci uśmiechnięte słoneczko. Na początek musimy wybrać naszego przewodnika. Do wyboru mamy dziewczynkę Kulkę mówiącą głosem Mai Ostaszewskiej albo Kulka chłopca mówiącego głosem Wojciecha Malajkata. Gdy już podejmiemy decyzję na ekranie ukazuje się mapa całej Polski z zaznaczonymi na niej postaciami lub przedmiotami charakterystycznymi dla danego miasta.

kulek_kulka_glowna

Nasz przewodnik powie nam, co mamy dalej robić. Możemy odwiedzić i poznać Gdańsk, Toruń, Gniezno, Białystok, Warszawę, Łódź, Kazimierz Dolny, Wrocław, Katowice, Kraków, Łańcut i Zakopane. Najeżdżając myszką na wybrany rysunek słyszymy nazwę miasta i kilka słów wprowadzenia. Kulek mówi nam, co nasz czeka w konkretnym miejscu np. Gdańsk „W Gdańsku wykąpiesz się w morzu i spotkasz władcę oceanu. Czy wiesz jak się nazywa kliknij i sprawdź.”

Odwiedzając każde z miast dowiadujemy się o nich najważniejszych i najciekawszych rzeczy słuchając Kulka i wykonując zadania. W Gdańsku poznajemy Neptuna łącząc ze sobą kropki, możemy zaprojektować Wyspę Spichrzów przeciągając myszką budynki na wybrane przez nas miejsce, albo ułożyć puzzle z kamienic czy Falowca – najdłuższego budynku w Polsce.

gdansk

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W Toruniu mamy okazję upiec pierniki, a potem je ozdobić i dowiedzieć się o nich wiele ciekawostek. Z Toruniem nierozerwalnie związany jest Mikołaj Kopernik i dzięki niemu dzieci mogą ułożyć planety Układu Słonecznego, a w pracowni naukowca poznają różne przyrządy astronomiczne. Układając puzzle dowiadujemy się co to jest Panneau.

toraun_pierniki01

torun_pracownia

torun_panneau

 

W Katowicach między innymi schodzimy do kopalni węgla i musimy złapać wagoniki, w których przypadkiem znalazły się dziwne rzeczy. A w Spodku szukamy kosmitów i wraz z nimi możemy nim odlecieć.

katowice

katowice_kopalnia

katowice_spodek

Kraków ma aż sześć zakładek: Rynek, Smok Wawelski, Wawel, Wyspiański, Mały Bunkier i Planty i  dzięki nim możemy poznać różne aspekty stolicy Małopolski. Olusiowi bardzo spodobały się kolorowanki ze smokiem. Pokolorował i mogliśmy jego dzieło wydrukować. W Małym Bunkrze zrobiliśmy zabawny kolaż.

krakow

krakow_smok

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Strona oprócz atrakcji dla dzieci posiada też ofertę dla dorosłych. W zakładce „Dla nauczycieli” zajdziemy konspekty zajęć w formacie pdf do pobrania. Natomiast w zakładce „Dla rodziców” zostały umieszczone propozycje różnych zabaw i aktywności dla dzieci związanych z miastami, które zwiedzamy w aplikacji. Możemy zobaczyć zdjęcia wraz z instrukcjami wykonania.

My skorzystaliśmy z kilku propozycji. Udało nam się wykonać kamerę, prom, dworzec we Wrocławiu i grę planszową „Skarb w Kopalni”. Niestety dworzec został zniszczony zanim zdążyłam go uwiecznić na fotografii. Kamera też już niestety zaginęła, a prom czas świetności ma już za sobą, ale nadal można się nim z powodzeniem bawić. Najlepiej zachowała się gra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wszystko to jest genialne pod względem graficznym. Kolorystyka, kreska, sposób przedstawienia oddają charakter każdego miasta. Animacje urozmaicają wygląd strony i przyciągają uwagę. Za ilustracjami stoją dwie panie Marianna Oklejak i Joanna Zagner, a tekst napisała Zofia Stanecka.

Jasiek uwielbiał ten portal mając 5-6 lat. Wiele razy grał we wszystkie aktywności w poszczególnych miastach i dzięki temu zdobył bardzo dużą wiedzę na temat Polski. Panie w przedszkolu pytały mnie skąd Jaś tyle wie o różnych naszych miastach, ich zabytkach, historii, tradycjach i współczesności. Teraz przyszedł czas Olusia. Powolutku zaczyna się interesować tym co pokazują Kulka i Kulek.

Polecam gorąco starszym przedszkolakom i młodszym szkolniakom, bo oprócz dobrej zabawy macie zapewniony wzrost wiedzy Waszych dzieci!!!!

Wpis powstał w ramach projektu „Dziecko na Warsztat III”. A ja zapraszam serdecznie w podróż do uczestniczek projektu.

 

Słowo mamy ED Montessori Karolowa mama Kreo Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy się my 3 Biesy dwa Duśkowy świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co i robi robcio Jej cały świat Cały świat Karli Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrema Laurowy zawrót głowy Kreatywnie w domu Gagatki trzy Guguiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana blog On ona i dzieciaki Nasza przygoda diy My home and heart Mama Aga Konfabula Uszywki Zuzinkowej Mamy Mama na pełen etat Schwytane chwile Pomysłowe smyki Z motylem na dłoni Zabawy z Archimedesem Zakrecony belfer Pomieszane z poplątanym Nasze rodzinne podróże Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Nasza szkoła domowa FB Dziecko na warsztat
Reklamy

8 myśli w temacie “Dziecko na warsztat: z Kulkiem i Kulką przez Polskę

  1. Pingback: Czary z papieru | MAMA AGA, sztuka i dzieciaki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s