Książki dla poszukiwaczy

Mój trzylatek jest zapalonym poszukiwaczem. Zapytacie zapewne czego? otóż wszystkiego, co tylko można poszukiwać w książkach do tego przeznaczonych. A co to za książki? Nie wiem czy istnieje dla nich nazwa, ale ja mówię na nie „poszukiwawcze”. Są to wszelakiego rodzaju książki obrazkowe z dużą ilością elementów na każdej stronie. Dziś chciałabym Wam opowiedzieć o czterech naszych ulubionych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pierwsza nie jest typową książką, bo to raczej duży zeszyt aktywności z serii „Tomek i przyjaciele”, który dostał kiedyś Jaś od naszej cioci. Zabawa tym zeszytem polega na szukaniu i znajdowaniu  okrelonych elementów, alabo różnic między dwoma obrazkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oluś uwielbia przede wszystkim  szukanie na dużym rysunku pokazanych na dole wybranych przedmiotów. Wybór jest ogromny, gdyż zamieszczono  dużo różnorodnych scenrii do poszukiwań. Odwiedzamy różne stacje kolejowe, farmę, lotnisko, wesołe miasteczko, cyrk, zajezdnię, stacje przeładunkowe i wiele innych. Zabaw może trwać na prawdę długo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kolejną pozycją przejętą po starszym bracie jest kartonowa książka z 50 otwieranymi okienkami pt.: „Skwarek zgubił się chyba na dobre”.  Jest to książka z serii o przygodach rodzeństwa Charliego i Loli. Charlie ma młodszą siostrę Lolę, która obiecała, że zaopiekuje się Skwarkiem, psem Marka, przyjaciela Charliego. Ale niestety Skwarek tajemniczo zniknął: „- Skwarek zgubił się chyba całkiem na dobre! – martwi się Lola.” Dzieci mają za zadanie pomóc bohaterom w poszukiwaniach zagubionego pieska.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skwarka szuka się na pięciu cudnych graficznie rozkładówkach: w salonie, w kuchni, pod blokiem, w parku i w końcu w sypialni. Każdy z moich synów ma inny sposób zabawy tą książką. Jaś otwierał cierpliwie i z namaszczeniem wszystkie okienka po kolei z pytaniem „czy skwarek jest tu?” i odpowiedzią „nie, tu go nie ma”, aż dochodził do ostatniego z pełną ekscytacją czy aby na pewno Skwarek tam jest – a przecież wiedział, gdzie go znaleźć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Natomiast Oluś pędzi przez książkę otwierając te okienka, na które akurat ma ochotę i znajduje Skwarka, a później wraca z powrotem na wcześniejsze strony otwierając pozostałe okienka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W trakcie ostatniej wizyty w naszej bibliotece odkryliśmy fantastyczną kartonówkę pt. „Auta” wydawnictwa Babaryba.Ta obrazkowa książeczka przedstawia historyjkę miasteczka Sprężyna Zdrój, którego mieszkańcy cały dzień przygotowują się do wielkiego wyścigu o Sprężynowe Grand Prix. W tej książeczce można szukać różnych pojazdów takich jak straż pożarna, karetka pogotowia, radiowóz, śmieciarka, kombajn, dźwig, koparka, walec, ciężarówki, samochody wyścigowe i wiele wiele innnych. To istny raj dla trzyletniego chłopca. Mieszkańcy Sprężyny Zdrój mają mnóstwo rzeczy do zrobienia i wszędzie ich pełno. Ulubionym bohaterem Olka jest Profesor Śmigiełko, który konstruuje własną super turbo wyścigówkę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziecko w trakcie „czytania” ma dużo zabawy samym wyszukiwaniem pojzadów, postaci czy wydarzeń. Jednocześnie powstają historyjki opowiadające o przygodach bohaterów, o przedstawionych sytuacjach i o tym, co mogło się wydarzyć wcześniej i później. Rozwijamy wyobraźnię, ćwiczymy koordynację wzrokową i słownictwo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Książka ma tak wiele elementów, że można ją czytać codziennie i odkrywać nowe rzeczy i wymyślać kolejne historyjki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Na fali zaintersowań poszukiwawczych Oluś odkrył „Miasteczko Mamoko” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, które kupiłam jakiś czas temu, ale wcześniej  nie budziła zainteresowania mojego synka.

Tu dopiero jest czego szukać. Siedem rozkładówek, każda w innej kolorystyce i dzieje się w innym charakterystycznym miejscu. Mamy tu różne pory dnia, różne części miasta. Możemy pospacerować w parku, po rynku, nad rzeką, a nawet pojechać metrem. Jest tu tak wiele elementów, postaci i szczegółów, że wystarczy nam na dłuugie poszukiwania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Najpierw śledziliśmy wraz z Szymonem Detektywem uciekającą postać w pomarańczowych tenisówkach, potem szukaliśmy zagubionych na każdej stronie i to w niezwykłych i nispodziewanych miejscach rozsypanych jabłek. Naszą uwagę przykłuła też przewijająca się przez książkę samotna czerwona truskawka. Poszukiwania poszukiwaniami, a ile niezwykłych historii można wymyśleć. Jestem pewna, że będziemy do niej powracać bardzo często.

Wpis powstał w ramach IV edycji projektu „Przygody z książką„. Zapraszam do czytania recenzji fantastycznych książek uczestniczek projektu.

przygody-z-ksiazka-logo2

 

 

 

 

 

 

Reklama

10 myśli w temacie “Książki dla poszukiwaczy

  1. Mój syn też lubi Auta, a ja za nimi przepadam, bo kierowcy – zwierzątka są tak narysowane, że ja nie bardzo umiem czasami je zidentyfikować. Jest też druga część tej książki „Na budowie”, Ja zdecydowanie wolę „AutoMoto” (też wydawnictwa Babaryba), bo tam są postacie ludzi.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Pingback: Przygody z książką 4 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s