Skąd się biorą grzmoty i błyskawice?

Wakacje wakacjami, ale ciekawość moich chłopców nie odpoczywa. Nie da się jej wysłać na urlop. I dobrze. Tegoroczne lato obfituje w upalne dni i jednocześnie w gwałtowne burze z błyskawicami i bardzo głośnymi grzmotami, których moi synowie się boją. Mieszkamy na poddaszu i mamy okna na wszystkie strony świata i nie ma gdzie schować się przed burzą. W każdym pokoju się błyska i słychać uderzenia piorunów. Trzeba było spróbować choć trochę oswoić te lęki i wyjaśnić dzieciom skąd biorą się te okropnie głośne huki.

Z pomocą przyszły nam dwie książki:

1. „DLACZEGO… Odpowiedzi na pozornie łatwe pytania” z wydawnictwa Centrum Edukacji Dziecięcej

2. „Zrozumieć pogodę” Tomasza Wasilewskiego – naszego ulubionego pogodynka z TVN Meteo.

IMG_3276

Pierwszą mamy w domu od dawna i korzystamy z niej, gdy tylko pojawiają się jakieś trudne pytania, na które nie umiem sama odpowiedzieć. Książka podzielona jest na pięć działów tematycznych: Rośliny, Świat zwierząt, Ciało człowieka, Ziemia i kosmos oraz Nauka i technika. Przy odpowiadaniu na pytanie „skąd się bierze burza?” pomocne były dwa działy „Ziemia i kosmos” z rozdziałami „Dlaczego grzmoty się spóźniają?” i „Skąd się bierze deszcz?'” oraz „Dlaczego w czasie burzy błyska się i grzmi?” z części „Nauka i technika”.

IMG_3278

Kilka dni po burzy byliśmy w naszej bibliotece i tam znalazłam drugą pozycję „Zrozumieć pogodę” napisaną przez dziennikarza TVN Meteo Tomasza Wasilewskiego. Tutaj czytaliśmy o burzy, deszczu, mżawce, a także o powodziach. W tej książce możemy znaleźć wyjaśnienie zjawisk meteorologicznych, jaki jest wpływ aury na nasze codzienne życie. Możemy też poznać rekordy pogody w Polsce i na świecie, a także znaleźć przydatne adresy w Internecie. Książka podzielona jest na dwie części: „Pogoda pod lupą” i „Pogoda na co dzień”, które są opatrzone zdjęciami, ilustracjami oraz ciekawostkami.

IMG_2837

Dzięki obu książkom wiemy już trochę więcej o tym skąd się bierze burza, dlaczego pojawia się w gorące dni i jakie są mechanizmy jej powstawania. Wiemy, że błyskawice to szybko i gwałtownie przepływający pomiędzy chmurą deszczową a ziemią prąd. Wytwarzają go kryształki lodu, które spadając elektryzują się. A ten ogromny huk, który budzi nasze przerażenie to tylko pęd rozgrzanego powietrza przekraczającego prędkość dźwięku.

Burza trochę oswojona, choć strach nadal nam towarzyszy.  A jeśli chcecie wiedzieć więcej zajrzyjcie do obu książek.

Napiszcie proszę, jak Wy radzicie sobie z lękiem przed burzą.

Reklama

Jedna myśl w temacie “Skąd się biorą grzmoty i błyskawice?

  1. Pingback: Przygody z książką 2 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s