Wielcy artyści na dobranoc

Wieczorne wspólne czytanie jest u nas rytuałem od pięciu lat. Jaś nie zaśnie bez czytania, jest to obowiązkowa i ważna część dnia. I większość książek czytamy właśnie wieczorem. Tematyka naszych zainteresowań jest bardzo szeroka, lubimy powieści przygodowe, komiksy, książki o nauce, o przyrodzie, naszej planecie i o kosmosie. Ostatnio pojawiły się u nas także pozycje o sztukach pięknych napisane z myślą o małych czytelnikach i odbiorcach sztuki. A tytuł i tematyka bloga zobowiązują. 🙂

Jeśli chcecie się dowiedzieć kto sprzedał tylko jeden obraz za swojego życia, a kto przez całe swoje życie pracował nad projektem maszyny latającej, którego artysty ojciec był fryzjerem, a kto portretował samego siebie w różnych pozach i przebraniach to musicie sięgnąć po książkę Charlie Ayers pt.”Od Giotta do van Gogha” wydawnictwa BOSZ.

IMG_0722

Jest to wydawnictwo albumowe z przepięknymi kolorowymi reprodukcjami dzieł dwudziestu największych artystów od XIII do początków XX wieku. Podróż przez świat sztuki zaczynamy z Giottem w średniowieczu, a kończymy poznając życie i twórczość Vincenta van Gogha, który żył pod koniec XIX wieku.

IMG_0727

Autorka opowiada nam także historie: Leonarda da Vinci, Albrechta Durera, Michała Anioła, Rafaela Santi, Tycjana, Hansa Holbeina Młodszego, El Graca, Caravaggia, Atremisi Gentileschi, Berniniego, Diego Velazqueza, Rembranta van Rijn, Francisco Goyi, Jacquesa-Louisa Davida, Turnera, Delocroix, Maneta i Moneta. Podróżujemy więc przez karty historii, prądy w sztuce, a także po mapie przez całą Europę.

IMG_0726

Każdego artystę poznajemy, gdy tworzy jakieś ze swoich dzieł albo we własnej pracowni albo u swego zleceniodawcy. Autorka opisuje jeden dzień z życia twórcy, przy okazji snując opowieści o ich największych i najważniejszych pracach. I tak „Michał Anioł stoi w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie i obserwuje robotników, którzy zdejmują właśnie ostatnie rusztowania*„, a jest październik 1512 roku. A w 1602 roku „Caravaggio pochyla się, by zdjąć z buta liść. Jest wrzesień. Artysta stoi przed kaplicą Contarelli w kościele San Luigi dei Francesi w Rzymie.” Natomiast w 1843 „Joseph Mallord William Turner, przez przyjaciół zwany Williamem z niepokojem wpatruje się w szklany sufit galerii w swoim londyńskim domu. Pada deszcz, krople bębnią o szyby.” Przy każdym opisie umieszczony jest zazwyczaj autoportret danego malarza czy rzeźbiarza, który pozwala nam uruchomić wyobraźnię i zobaczyć Michała Anioła stojącego w Kaplicy Sykstyńskiej czy Turnera patrzącego na spadające z sufitu krople deszczu. Wielcy twórcy jawią się nam jako zwykli ludzie ze swymi problemami, rozterkami dotyczącymi zarówno ich sztuki jak i życia codziennego.

IMG_0733

Wszystkie reprodukcje są podpisane i opisane w oddzielnych ramkach. Dodatkowo autorka stworzyła ramki „Czy wiesz, że…?”, które zdradzają nam ciekawe szczegóły z życia danego twórcy. Dla chcących pogłębić wiedzę są umieszczone dodatkowe informacje z adresami stron internetowych pod hasłem „Chcesz zobaczyć więcej?”, a dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w tworzeniu jest kącik „Zadanie dla Ciebie:” z pomysłami na prace plastyczne związane z konkretnym artystą.

Możemy pooglądać nie tylko wybitne obrazy i rzeźby, ale także i szkice czy rysunki.

IMG_0728IMG_0739

Ten album jest nie tylko do czytania, ale przede wszystkim do oglądania, przeglądania, obserwowania i wpatrywania się w najważniejsze dzieła sztuki europejskiej. Możemy zobaczyć jak zmieniały się mody, techniki i tematyka w malarstwie.

IMG_0754IMG_0769

Lektura tej pięknej książki stała się też wyjściem do poszukiwań historycznych. Gdy czytaliśmy historię Jaquesa-Louisa Davida, Jasia zafascynował jego obraz przedstawiający Napoleona i musieliśmy poszukać informacji kim był ów Napoleon, kiedy żył, czym się zajmował i dlaczego był sławny.

IMG_0737

Natomiast przy podziwianiu dzieł Velazqueza przypomnieliśmy sobie, że w styczniu widzieliśmy portret księżniczki Małgorzaty infantki hiszpańskiej pędzla tego artysty na wystawie Olgi Boznańskiej w krakowskim Muzeum Narodowym.

IMG_0764

IMG_0767

Tradycyjnie ja też dokonałam nowych odkryć, spojrzałam na twórczość artystów, których już znałam, z całkiem nowej perspektywy.  Poznałam także osobę i dzieło malarki, jedynej kobiety w tym albumie, Artemisi Gentileschi, o której istnieniu wcześniej nie wiedziałam.

IMG_0761

„Od Giotta do van Gogha” ma jeszcze te zalety, że można do niej wracać, zarówno do ponownego czytania historii wielkich artystów, oglądania reprodukcji ich dzieł, a także szukania inspiracji do działań artystycznych.

Gorąco polecamy!!!!

Wpis powstał w ramach projektu:

przygody-z-ksiazka-logo21

Reklamy

7 myśli w temacie “Wielcy artyści na dobranoc

  1. Pingback: Przygody z książką 2 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s