Wielka mapa Polski

Początek maja już tuż tuż, a z nim świąteczno-narodowy weekend. 2 maja mamy święto flagi narodowej a 3 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To dobry moment na rozmowę z dziećmi o ojczyźnie, naszych symbolach narodowych, o tym jak piękna jest Polska. Można poprzeglądać i poczytać np. „Kocham Polskę. Historia Polski dla naszych dzieci” Joanny i Jarosława Szarków albo oglądnąć film IPN-u dla dzieci „Polskie symbole narodowe”. Polecam całą serię książeczek „Kocham Polskę”, gdzie w ciekawy sposób są przedstawione różne kwestie związane z naszym krajem, jego historią i kulturą. Jasiek bardzo je lubi.

Z tej okazji mam też dla Was propozycję zrobienia wielkiej mapy Polski. My taką zrobiliśmy w szkole. Skleiłam 4 białe kartony A0, następnie narysowałam kontury mapy i dzieciaki mogły zacząć działać. Mając do podglądu mapę obrazkową „Polska – 25 lat wolności” narysowaną przez Aleksandrę i Daniela Mizielińskich dzieci narysowały dwie największe rzeki Wisłę i Odrę, zaznaczyły największe miasta. Później każde dziecko dostało nieduże karteczki na których rysowali wybrane ważne obiekty, symbole, postaci, miejsca. Do rysowania użyliśmy pisaki, kredki i pastele. Gdy rysunki były gotowe przykleiliśmy wszystko w odpowiednich miejscach.

Okazało się, że dzieciaki najlepiej znają najbliższe okolice, ale dzięki pracy nad mapą odkrywali, przynajmniej na mapie :-), nowe atrakcyjne miejsca w swoim kraju. Może zaowocuje to podróżami rodzinnymi i poznawaniem własnej ojczyzny. Bo jak mówi znane powiedzenie: „cudze chwalicie swego nie znacie”.

Oto nasza mapa w pełnej okazałości:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I trochę szczegółów:

1. POŁUDNIE KRAJU:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

2. GÓRNY ŚLĄSK:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3. CENTRUM ZE STOLICĄ:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. PÓŁNOC I OKOLICE WROCŁAWIA:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

I trochę militariów, do rysowania których chłopcy bardzo się zapalili:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W fantastyczny sposób można też poznawać Polskę razem z Kulkiem i Kulką na interaktywnej stronie stworzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci mają do wyboru dwoje przewodników: Kulka mówiącego głosem Wojciecha Malajkata i Kulkę, której głosu udzieliła Maja Ostaszewska. Gdy wybierzemy miasto, które chcemy zwiedzić to przewodnik opowiada nam historię i ciekawostki. Dzieci mają do zabawy po kilka aktywności związanych z danym miejscem i pokazujących jego charakterystyczne cechy i elementy. I tak np w Katowicach możemy odnaleźć kosmitów w Spodku i nim odlecieć albo „ugotować” kluski śląskie. W Toruniu można upiec toruńskie pierniki, poznać planety układu słonecznego, albo odwiedzić pracownię Mikołaja Kopernika. Jaś uwielbiał zwiedzać Polskę Kulką i Kulkiem i bardzo dużo się dowiedział o naszym kraju podczas tych wirtualnych podróży.  Polecamy i zachęcamy!!!!!

Piękna nasza Polska cała!!!!

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Wielka mapa Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s