Pejzaż zimowy – sztuka w dużym formacie

Za oknem śnieg i piękna zima, więc pozostajemy w takich klimatach w naszych aktywnościach plastycznych. Dziś chciałabym wam polecić sztukę wielkoformatową i grupową. Duży format i wspólna praca dają dzieciom niesamowitą swobodę i radość tworzenia.  Jako duży format rozumiem papier w rozmiarach  A1, A0, płachtę szarego pakowego papieru albo szary, mocny papier malarski w rolce.

Ja w szkole z moimi uczniami zrobiłam mural zimowy, który stanowił później scenografię do przedstawienia świątecznego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zadaniem dzieci było namalowanie krajobrazu zimowego na ponad dwumetrowym kawałku papieru malarskiego. Dostali na paletkach farby temperowe w kolorach białym i niebieskim, tłuste pastele w intensywnych barwach, kolorowy papier, folię bąbelkową, papierowe foremki do babeczek, dziurkacz ozdobny w kształcie śnieżynki. Dzieci same podzieliły się na dwie grupy, jedna malowała niebo, a druga ziemię. Powstał bardzo kolorowy zimowy pejzaż z zasypanymi śniegiem pagórkami, kolorowymi domkami, kościołem, choinkami, narciarzami, bałwanami, na który z białych chmur spadają różnokształtne śnieżynki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wykorzystaliśmy różne techniki tworząc kolaż zimowy. Połączyliśmy malowanie farbami z rysowaniem pastelami i naklejaniem kształtów budynków wyciętych z kolorowego kartonu, śnieżynek wyciętych nożyczkami z foremek na babeczki, a także ozdobnym dziurkaczem. Za pomocą folii bąbelkowej pomalowanej białą farbą udało nam się uzyskać ciekawą fakturę śniegu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAPotrzebne materiały: szary gruby papier malarski w rolce (sklepy budowlane), farby tempery: biała i niebieska, tłuste pastele, papier kolorowy, foremki papierowe do babeczek, dziurkacz ozdobny śnieżynka, folia bąbelkowa.

Polecam wykorzystanie papieru w dużym formacie do wspólnego tworzenia w domu z dziećmi. Wykorzystujcie wszystko, to co macie pod ręką, malujcie farbami, rękami, odbijajcie różne kształty, wycinajcie, przyklejajcie, po prostu bawcie się razem sztuką.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s