„Niebo – ziemi, Niebu – Ziemia, wszyscy wszystkim ślą życzenia.
Drzewa – ptakom, ptaki – drzewom, tchnienie wiatru – płatkom śniegu.”
Dziś już 15 grudnia, do Wigilii zostało jeszcze tylko dziewięć dni. To już ostatni dzwonek na wysłanie kartek świątecznych. W dobie maili i sms-ów powoli zapominamy jak miłym zwyczajem świątecznym jest wysyłanie i otrzymywanie tradycyjnych kartek świątecznych z życzeniami. Ja uwielbiam zarówno je wysyłać jak i otrzymywać. Przed Bożym Narodzeniem, każda wizyta naszej pani listonosz, która przynosi nam listy z życzeniami, wyzwala mnóstwo ciepłych uczuć. Wiemy, że ktoś kto jest daleko myśli i pamięta o nas i chce być z nami bliżej na Święta, choćby sercem.
A historia świątecznej pocztówki rozpoczęła się w Anglii w 1843, gdy powstały pierwsze drukowane kartki świąteczne. „Sir Henry Cole (1808-1882), pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, miał bardzo wielu znajomych. Wypisywanie listów ze świątecznymi życzeniami zajmowało mu mnóstwo czasu. W 1843 roku, przed Bożym Narodzeniem, wpadł na świetny pomysł. Postanowił zamówić u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni i rozesłać do znajomych. Rysunek, przedstawiający rodzinę wznoszącą toast, wykonał artysta z Londynu, John Calcott Horsley (1817–1903). Cole kazał wydrukować tysiąc egzemplarzy, zapewniając sobie zapas na następne lata.” źródło: http://liturgia.wiara.pl/doc/419790.Historia-swiatecznej-pocztowki
U nas w domu co roku staramy się robić kartki świąteczne własnoręcznie. W tym roku wpadłam na pomysł, jak zaangażować całą naszą rodzinę: mamę, tatę i chłopaków. Wymyśliłam, że każdy z nas ozdobi jedną kartkę tak, jak chce. I oto nasze ozdobione kartki:
Następnie z każdej z kartek odrysowałam i wycięłam kształty baniek na choinkę i przykleiłam po cztery różne na kolorowe kartki z bloku technicznego, A4 złożone na pół.
Później dorysowałam sznureczki, dodałam napis „Wesołych Świąt” i gotowe. W niedzielę, razem z Jasiem i Olusiem napisaliśmy życzenia, a dziś pędzimy na pocztę je wysłać.
Co było potrzebne:
– 4 ozdobione kartki A4
– kolorowe kartki z bloku technicznego A4
– taśma klejąca dwustronna, nożyczki, kolorowe długopisy żelowe
– koperty A5
A Wy wysłaliście już kartki z życzeniami świątecznymi?
Pingback: Kartka Świąteczna dla Dzieci z Azji – podsumowanie | zabawy z N.